KOŁDRA TERAPEUTYCZNA SENIORA

Jest to tytuł naszej nowej akcji skierowanej dla podopiecznych Domu Pogodnej Jesieni.

Z myślą o wsparciu osób w zaawansowanym stadium choroby otępiennej (demencji) , w której skład wchodzą m.in. choroba Alzheimera, Parkinsona, otępienie z ciałami Lewy’ego, czołowo – skroniowe i naczyniopochodne chcemy aby dzięki temu prostemu narzędziu terapeutycznemu :

  • stymulować poznawczo
  • uspokoić i rozładować emocje podopiecznego
  • zainicjować rozmowy
  • zmniejszyć poczucie nudy i dostarczyć przyjemnych bodźców

Nasza akcja ma na celu uszycie kołder i kocyków dla seniorów zmagających się z chorobą otępienną. Przez cały listopad będziemy pozyskiwać różne rodzaje materiałów, które są potrzebne do wykonania takiej kołdry. Rozpoczynamy właśnie zbiórkę. Jeśli posiadacie Państwo w domu niepotrzebne resztki materiałów tj. bawełna, len, welur, jeans, sztruks, satyna, aksamit, tiul itp. z miłą chęcią je przygarniemy i zrobimy z nich coś pożytecznego i zarazem pięknego.

Miejsce zbiórki : Dom Pogodnej Jesieni w Tuchowie ul. św. Józefa 9 lub do ustalenia z koordynatorem akcji – Pauliną Kordelą – terapeutką zajęciową (505259039), która też udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania.

Podczas akcji będziemy współpracować z KGiGW Meszna Opacka. Panie z Koła Gospodyń zaoferowały swoją pomoc w uszyciu kilku kołder , ale oczywiście zapotrzebowanie dla naszych podopiecznych jest duże więc zapraszamy chętne i czasowe osoby do podjęcia wyzwania.

Jak wykonać kołdrę?

Kołdrę szyje się metodą patchworkową z różnych materiałów i dodatków. Do uszycia niezbędna jest maszyna krawiecka oraz osoba, która potrafi ją obsługiwać. Inne osoby mogą przygotować materiały, dodatki, koncepcję, czy też ręczne zszycie materiałów (tzw. fastrygowanie), które ułatwi dalsze prace. Kołdra może mieć różne wymiary np. małego koca (120×140 cm) lub standardowej kołdry (160×200 cm). Zszyta powinna być maszynowo z kwadratów np. o wymiarze 20×20 cm lub 25×25 cm. Ważne, aby kwadraty były z różnych, kontrastowych w fakturze materiałów. Kwadraty łączymy ze sobą i warto je naszyć na przyjemny, ciepły materiał typu „Minky” (polar, który składa się z bardzo dobrej jakości włókien poliestrowych). Ponadto w kilku miejscach patchworku powinny być naszyte różne elementy atrakcyjne dla seniora np. suwaki, lamówki, koronki, frędzle, rzepy, gumki lub kieszenie.

Dzięki  tego rodzaju inicjatywom wszyscy odnoszą wymierne korzyści:

  • osoby szyjące – poczucie sprawczości, bycia potrzebnym oraz zrobienia czegoś dobrego dla innych
  • opiekunowie, terapeuci – wsparcie w codziennej pracy
  • osoby chore – wartościową i przyjemną terapię funkcji poznawczych