W piękny, słoneczny, czwartkowy dzień (10.06.br.) plac przy Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie zamienił się w miejsce wspaniałej zabawy! Kolorowe dekoracje, scena, parasole, meble ogrodowe, muzyka i rozpalony grill wprawiały w dobry nastrój mieszkańców, siostry józefitki i pracowników zajmujących od godz. 10.00 najlepsze dla każdego miejsca. Tegoroczny Piknik z racji wciąż panujących obostrzeń epidemiologicznych miał charakter wewnętrzny, bez udziału gości. Po inauguracji przez dyrektora DPJ – s. Elżbietę Adelę Gac prowadzenie imprezy przejęła terapeutka Paulina Kordela.

Biesiada piknikowa spełniała swoje zadanie dzięki występom zapewniającym sporą i świetną dawkę wrażeń. Grupa mieszkańców, rehabilitantów i opiekunek pod kierunkiem terapeutki przygotowała taneczne scenki, wykazując się…poczuciem humoru, zmysłem artystycznym i pomysłowością. W jednej – nastąpiła „równowaga” bo seniorzy tańczyli jak nastolatki, a młodzi pracownicy w parę minut postarzyli się o kilkadziesiąt lat. W drugiej najpierw rehabilitanci z terapeutką pokazali „trening na wesoło”, a później mieszkańcy przejęli funkcję rehabilitantów ćwicząc właśnie tych fachowców. A wszystko przy rytmicznej, zabawnej muzyce!

Dużo radości wniósł występ reprezentantek Fundacji Dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego. Przywołując postać Św. Józefa zaprezentowano scenkę rodzajową, w której główna rolę – obok p. Agaty, sąsiadki, męża i stróża – grała cierpliwość, jedna z wielu cech Patrona Roku 2021. Z wielkim entuzjazmem przyjęto występ trzech grup dzieci z Niepublicznego Przedszkola prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa. Choreografia, zdolności taneczne i aktorskie przedszkolaków wzbudziły wielki podziw i uznanie. Na stołach nie brakowało ciasteczek i napojów ( zimnych i gorących), a kuchnia – pod okiem przełożonej Domu Zakonnego i szefowej kuchni jednocześnie już serwowała żurek i ulepione tuż przed imprezą ruskie pierogi w ilości 570 sztuk. Grillowe trio – s .Aleksandra, p. Bartosz i p. Tomasz – zachwalali swoje dzieło czyli kiełbasy i kornetki z…sosem czosnkowym.

Piknik był wyjątkową okazją do V Koncertu Życzeń prowadzonego tym razem przez Agnieszkę Chajm z grupą personelu. Adresatami byli mieszkańcy i pracownicy DPJ , a nadawcami dobroczyńcy z ubiegłorocznego czasu pandemii w tym min. Prowincjalna Prowincji Tarnowskiej Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa – s. Antonia Piekarz i burmistrz Tuchowa – Magdalena Marszałek….Życzenia przeplatane były muzyczną biesiadą wybranych wcześniej piosenek.

Przeprowadzając tradycyjną „zabawę z pączkiem” Fundacja zaproponowała cenę za…pączka ( usmażonego specjalnie w tym dniu przez BISTRO „SMACZNY KĘS” w Zabłędzy) stanowiło wyzwanie pracy nad sobą i na wzór św. Józefa ćwiczenie w tym roku min. pracowitości, posłuszeństwa, milczenia… Spośród 70 uczestników zabawy ( na placu, a także, tych, pozostających z powodu choroby w łóżku) aż 25 osób okazało się szczęśliwcami, którym trafiły się losy z…wygraną! Część nagród Fundacja pozyskała w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.

Wprawdzie Piknik zakończył się tradycyjnym polonezem, ale nowością był udział przedszkolaków wracających właśnie z placu zabaw, które świetnie włączyły się w ten niełatwy przecież układ taneczny. Na uwagę zasługują również wrażenia…estetyczne. Otóż dyżurne opiekunki zadbały o piękne fryzury pań, o założenie im odświętnych chust zapinanych specjalnie zdobionymi broszkami; a panowie ubrani byli w eleganckie koszule i kamizelki. Kilkugodzinna zabawa sprawiła, że wszyscy wracali do siebie z pozytywnie nasyconym…ciałem i duchem.