DWA SREBRNE JUBILEUSZE

 

W Tuchowie, przy ul. św. Józefa 9, pod jednym dachem znajduje się Dom Zakonny, kaplica domowa oraz dwie placówki czyli Przedszkole Niepubliczne i Dom Pogodnej Jesieni, które świętują srebrny jubileusz! Z tej okazji tradycyjny, w tym roku XI Międzypokoleniowy Piknik Czerwcowy ( 10.06.23) był zatytułowany „ Przeżyjmy to jeszcze raz”.

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęła Msza św. koncelebrowana przez oo. redemptorystów pod przewodnictwem tarnowskiego biskupa ks. Stanisława Salaterskiego, który w kazaniu podkreślił znaczenie charyzmatycznej działalności dla dzieci i seniorów. Oprawę muzyczną zapewniła s. Efraima ( organy ) i chór sióstr józefitek. Podczas uroczystego obiadu był czas na refleksje i wspomnienia, a później na wystąpienia gości, wśród których byli przedstawiciele władz województwa małopolskiego, powiatu tarnowskiego i miasta Tuchowa. W wydarzeniu wzięli udział współpracownicy, reprezentacje zaprzyjaźnionych DPS-ów i stowarzyszeń.

Koordynatorem przedsięwzięcia była dyrektor Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa – s. Benedetta Wiśniowska i dyrektor Domu Pogodnej Jesieni – s. Bogusława Katarzyna Podraza. Drugą część sobotniego wydarzenia stanowiła biesiada, w której udział wzięli Mieszkańcy DPJ i ich rodziny, siostry józefitki z całej Polski, siostry służebniczki BDNP z Tuchowa, przedszkolaki i ich rodziny, seniorki z Tarnowa i Tuchowa, personel z rodzinami. Ogromną radość sprawiła organizatorom obecność sąsiadów czyli Mieszkańców ulicy św. Józefa i ulicy L. Wałęgi, spośród których kilku przed laty pomagało przy józefickiej budowie. Do śpiewów i tańców przygrywał młodzieżowy zespół „SKALA”. Po odśpiewaniu hymnów przedszkola i DPJ zaprezentowano tych, którzy tworzyli 25 – letnią historię, a byli to:
– organ prowadzący, czyli 139 – letnie Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa założone przez św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego; uhonorowane wyróżnieniem Melaniusz za zasługi dla Miasta i Gminy Tuchów w 2019 roku
– 3 siostry Jaworskie i o. redemptorysta, bo Dom powstał na parceli Reginy i Józefa Jaworskich, rodziców 5 dzieci, z których czworo wybrało drogę życia zakonnego, w tym trzy józefitki; ówczesny rektor o. Andrzej Rebacz chciał, by dzieło miłosierdzia u stóp sanktuarium Matki Bożej było odpowiedzią na sugestie zawarte w Encyklice Jana Pawła II „ Sollecitando rei socialis”
– kolejne dyrektorki przedszkola i nauczyciel z najdłuższym stażem pracy: p. Mariola Stańczyk
– kolejne dyrektorki DPJ
– pierwsze przedszkolaki czyli przystojni dziś młodzieńcy
– pierwsze Mieszkanki DPJ ( p. Helena – z kresów wschodnich, której piwonie okalają tuchowski Dom, a dekoracje zdobiły choinki w sanktuarium., p. Anna – laureatka konkursu „ Ludzie znają mnie tylko z jednej jesiennej strony” w Krakowie, która miała i ma wpływ na charakter Domu)
– najstarsi stażem pracownicy DPJ ( z ponad 20 – letnim)
– wolontariusze z p. Joanną Heród – obecni i dawni wychowankowie z Pleśnej i Lichwina oraz tuchowscy, na których zawsze można liczyć.

Oprócz kolorowych, różnorodnych i bogatych w choreografię występów przedszkolaków, w programie artystycznym przewidziano, pod kierunkiem terapeutki p. Pauliny Kordeli, trzy przedstawienia w wykonaniu personelu DPJ oraz przedstawicieli firmy Palmed (współpracującej z DPJ). Był to tzw. „ Taniec iluzji – czarno- biały”, oraz dwie inscenizacje: „Klub seniora” z udziałem dwudziestu tutejszych seniorów i zabawna, oryginalna „Rzepka” J. Tuwima a także taniec z potężna dawką energii – w wykonaniu Wolontariuszy z Lichwina. Przybyli z różnych stron Goście, dedykowali jubilatom kilka piosenek biesiadnych. Jak co roku, dzięki hojności sympatyków dobrej rozrywki powiodła się zabawa z pączkami i zabawa w aukcję.

Staropolska gościnność czyli nieodpłatny poczęstunek jest cechą charakterystyczną międzypokoleniowego pikniku. Tym razem serwowano wiejski chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, pierogi, kaszankę i kiełbasę z grilla, Tuka Tuchowskiego, ciastka i pączki oraz napoje. Przez wszystkich były odwiedzane stoiska z terapii zajęciowej seniorów i Fundacji dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego ( która od 10 lat wspiera DPJ), a przez dzieci oblegane były dmuchańce, stanowisko z malowaniem twarzy i wędka szczęścia.
Personel w firmowych koszulkach z logo DPJ służył wszystkim pomocą i informacją. Oprócz tańców w rozmaitych parach i w kółku, największą frekwencją cieszył się „pociąg” i jak zwykle „polonez”, podczas którego wykorzystywany jest plac ze swoimi labiryntowymi przejściami przepięknie udekorowanymi na piknik.

Organizatorzy pikników wciąż się uczą, dlatego wdzięczni są za uwagi i… recenzje na gorąco, takie jak np. „ Włożyliście ogrom pracy, ale warto było, dziękujemy za zaproszenie”’ ” Przyjechałam z Ameryki, doświadczyłam polskości na najwyższym poziomie”, „gratuluję wspaniałej atmosfery, dziękuję za gościnność i poczęstunek”, to było przepiękne wydarzenie”.
Przed Zgromadzeniem Sióstr Św. Józefa ….remont całego obiektu; z nadzieją na jego przeprowadzenie wielokrotnie śpiewano na pikniku :
„Ale to już było, znikło gdzieś za nami,
Choć w papierach lat przybyło , to naprawdę wciąż jesteśmy tacy sami
Dzisiaj się cieszymy, że się spotkamy
I zrobimy razem remont, wielki remont, który jest zaplanowany”.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY POMOGLI ZORGANIZOWAĆ TEGOROCZNY XI PIKNIK .
W DOWÓD WDZIĘCZNOŚCI ZOSTANIE ODPRAWIONA MSZA ŚW. ZA DOBROCZYŃCÓW I UCZESTNIKÓW PIKNIKU 2 lipca br. o godz. 10.30 W KAPLICY DOMOWEJ.

OTO NASI DOBROCZYŃCY:
KANCELARIA PREZYDENTA RP
STAROSTWO POWIATOWE W TARNOWIE
SEKRETARZ GMINY TUCHÓW – JERZY LASKA
MAGDALENA I KRZYSZTOF SAJDAK
JUBILER „ RUBICELLO” TUCHÓW, RYNEK 4
PIZZERIA „ CZARDASZ” RADOSŁAW PŁOWIECKI, TUCHÓW, UL. CHOPINA 5
GRAŻYNA I KAZIMIERZ LUDWA
SALON KOSMETYCZNY ŁUCJA STARZYK – LUDWA, TUCHÓW, UL. ŚW. JÓZEFA 13 A
SKLEP ODZIEŻOWY „ MA – WEN” MARIA WĘGRZYN, TUCHÓW, RYNEK 9
„BIUROPARTNER” AGNIESZKA MALEC, TUCHÓW, RYNEK 10
PIOTR ADWENT
ALBERT RADWAN ZABŁĘDZA
ROMAN PAWIŃSKI MESZNA OPACKA
KINO „PROMIEŃ” TUCHÓW, UL. CHOPINA 10
WYTWÓRNIA PAPIEROWA HANDMADE BY KINGA KRAKÓW
TORUŃSKIE ZAKŁADY OPATRUNKOWE
ANONIMOWI DARCZYŃCY

Fotorelacja:

Paulina Kordela (DPJ)

Krzysztof Świderski

Franciszek Kiełbasa (Synaj.tv)