Dom Pogodnej Jesieni w Tuchowie , w dniu 14 czerwca br. zorganizował X Międzypokoleniowy Piknik Czerwcowy. Miał on charakter wewnętrzny czyli bez udziału gości. Program artystyczny pt. Z SENIOREM PRZEZ ŚWIAT” opracowała, przygotowała i poprowadziła przy współudziale Renaty Smoleń ( opiekunki) i Bartosza Świątka ( rehabilitanta) terapeutka zajęciowa Paulina Kordela. W roli gospodarza z powodzeniem wystąpiła s. Alfonsa Grybel ( pracownik socjalny).

Choć pogoda była niepewna, Agnieszka Filip i Agnieszka Maziarka z pomocą Renaty Dudek zrobiły ciekawą dekorację placu z wiatrakami, akcesoriami podróżniczymi i…znakami informującymi o atrakcyjnych miejscowościach i miejscach turystycznych, np. „Białowieża”, „Zakopane”, „Święty Spokój”, „Latawce”,” Smażalnia”,…Męska część personelu czyli Tomasz Rąpałą (złota rączka), Bartosz Świątek i Mariusz Adamczyk ( rehabilitanci) zainstalowali scenę i ogromne parasole ogrodowe. Dyżurne opiekunki na czele z…”domową fryzjerką” Renatą Patyk zadbały o świąteczne fryzury i stroje seniorów. W kuchni krzątała się cała ekipa : Dorota, Halinka, Agnieszka, Aneta, i Bogusia, żeby zdążyć na czas z żurkiem i pierogami. W altanie dietetyk Magdalena Sajdak przygotowywała „jadłodajnię” i rekwizyty do prelekcji nt. światowych smaków. Domowa grupa teatralna czyli rehabilitanci : Kasia Wajda i Kasia Bauer, w/w Bartosz i Mariusz oraz opiekunki Krystyna Stadler, Renata Dudek, Renata Smoleń pod kierunkiem Pauliny Kordeli przygotowywali się do występów i zmieniali stroje. Wolontariusze przejmowali rolę „aniołów” potrzebnych seniorom na placu, inni uwieczniali całą imprezę na zdjęciach ( Ewelina Niziołek, Karol Kordela).

Tuż przed rozpoczęciem, o godz. 10.00 zaświeciło słońce, zagrała muzyka i zapanowała radość gwarantująca świetną zabawę. Najpierw wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do powtórki z geografii, do czego przydały się…globusy. Następnie powołano drużyny w składzie kilku Mieszkańców i pracowników DPJ, które na zasadzie skojarzeń, obyczajów, tradycji i „ znaków szczególnych” odgadywały nazwy państw takich jak: Węgry, Łotwa, Holandia…Kolejna zabawa polegała na poznawaniu smaków regionalnych, często egzotycznych potraw i owoców w klimacie interesującej prezentacji w/w dietetyczki, która „serwowała” sushi i truskawki oraz ich… ciekawe pochodzenie czyli…” jak to na dworze Ludwika XIV – smakosza truskawek doszło do krzyżówki dwóch odmian…poziomek”. Grupa ochotników degustowała pałeczkami sushi podane przez… uroczą i pełną wdzięku Japonkę ubraną w kimono, P. Sylwia – Mieszkanka DPJ – stwierdziła, że codzienny trening jakim jest robienie na drutach, bardzo ułatwił Jej władanie pałeczkami. Następnie obsługa z różnymi smakołykami udała się na plac z wyzwaniem zadanym przez dietetyczkę; otóż jedna osoba zawiązywała chustkę na oczach, druga podawała „ smaczki”, a …zawodnik je zgadywał. I nie było tu…przegranych! a podawano soki,, herbatki, kiwi, winogrono, truskawki itp. Popularne wśród seniorów są zajęcia z muzykoterapii, dlatego grupa złożona z pani: Anny, Józefy, Władysławy, Anny, Zofii, Anieli, Sylwii, Elżbiety, Marii, Heleny, przy wsparciu jednego pana Czesława zaprezentowała zumbę na krzesłach , co zostało przyjęte z ogromnym aplauzem. Jak co roku gromkimi brawami powitano na scenie kolorowe i radosne dzieci z tutejszego Przedszkola prowadzonego przez Siostry Świętego Józefa. Przedszkolaki świetnie opanowały choreografię i rosną na…gwiazdy parkietu.

Po takich atrakcjach wszystkim uczestnikom Pikniku bardzo smakował obiad, po którym można było wsiąść do pociągu i na kolejnych stacjach spotykać przedstawicieli Brazylii, Hawajów, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Afryki prezentując narodowe stroje i tańce , w tym…kankana. Po powrocie do…Polski na wszystkich turystów czekały pyszne pączki (z 38 losami) , którymi częstowała Fundacja (wspierająca DPJ) także osoby, które głównie z przyczyn zdrowotnych pozostawały w swoich pokojach. Taneczna grupa pracowników…jak „wisienkę na torcie” zaprezentowała zorbę, zachęcając do wspólnej zabawy, tak, że wszyscy poczuli…greckie wakacje. Muzyka i taniec kilkakrotnie połączyła na scenie przedszkolaki, Mieszkańców i pracowników DPJ.

Od lat „puentą” Pikników jest układ taneczny w rytmie poloneza; tak było i tym razem…widowiskowo, podniośle i…radośnie. W kilka godzin , w ciekawej formule uczestnicy X Międzypokoleniowego Pikniku Czerwcowego przemierzyli kawał świata, by ogromem wrażeń i pozytywnych emocji dzielić się z innymi.

( tekst -Zdzisława Krzemińska, zdjęcia: Ewelina Niziołek, Karol Kordela)