CZYTAĆ I PISAĆ KAŻDY MOŻE

W małej świetlicy DPJ, która w lutowe sobotnie przedpołudnia zamieniają się w czytelnię, także 24 lutego br. zgromadziło się 26 słuchaczy, w tym 22 Mieszkańców DPJ i 4 wolontariuszki. Tym razem w roli lektora wystąpiła Karolina Dominiewska, absolwentka Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu ( nazwa od 2021 roku) , pracownik kancelarii parafii p.w. Nawiedzenia NMP w Tuchowie, przewodnik po sanktuarium MB, członek redakcji biuletynu sanktuaryjno – parafialnego „ Chorągiew Maryi”.

Podczas prezentacji słuchaczy okazało się, że trzy panie mieszkały, cztery mają bliskie rodziny w Krakowie, a dwie z osobistych powodów interesują się historią zawartą w „Nowohuckiej telenoweli” Renaty Radłowskiej . To zbiór reportaży o dramacie przywiązania do miejsc, na których zbudowano kombinat i Nową Hutę czyli dom dla tysięcy ludzi z całej Polski. W przerwach czytania podejmowane były tematy opuszczania domów rodzinnych, urządzania swoich pierwszych mieszkań i…przemijania. Wielu pośród uczestników spotkania, to wierni czytelnicy „ Chorągwi Maryi”; niektórzy publikowali na jej łamach swoje bezcenne wspomnienia, inni oglądają się na zamieszczanych fotografiach lub rozpoznają swoje prace wykonane na terapii zajęciowej w DPJ.

Czytać i pisać każdy może, dlatego taką propozycję skierowano niedawno do…wolontariatu młodzieżowego, któremu nie brak inwencji twórczej.

Organizatorem wydarzenia przy współpracy z koordynatorem  dyżuru w DPJ – Józefą Skrobiś była Fundacja Dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego reprezentowana przez  Renatę Dudek i Zdzisławę Krzemińską.

Fotorelacja  – s. Anastazja Marzena Tkacz