CZY TAK MOŻNA ?

Dnia 17.02.br przypadała 140 rocznica powstania Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa, którego założycielem był św. Zygmunt Gorazdowski. Tego dnia zgodnie z planem o godz. 10.15 rozpoczęło się kolejne spotkanie w ramach Akcji „ Z książką do DPJ”. W kameralnej świetliczce gromkimi brawami powitano przybyłą z Tarnowa lektorkę czyli s. Pacyfikę Ewę Pławecką, byłego dyrektora DPJ, a obecnie wikarię prowincjalną Prowincji Tarnowskiej Zgromadzenia.

Na wstępie s. Pacyfika wspomniała o ważnej rocznicy i odczytała wiersz swojej współsiostry o ponadczasowym charyzmatycznym sensie działania. Chwila zadumy, tak jak przyjacielska rozmowa z 25-osobowym gronem słuchaczy w wieku od 6-94 lat pozwoliła siostrze sięgnąć po wybrane książki czyli „Wiersze i wierszyki” W. Chotomskiej i J. Brzechwy. Świetna interpretacja potwierdzała fakt, że byłą też wspaniałą przedszkolanką w tuchowskim józefickim przedszkolu, więc emocje w świetliczce sięgały zenitu, od wybuchów śmiechu, przez naśladowanie odgłosów zwierząt, po chóralne zakończenia kolejnych wersów… „Sznurowadła”, „Co słuchać na wsi”, „Żuk”, „ Tańcowała igłą z nitką” czy „Ciotka Danuta” w której rolę wcieliła się p. Sylwia…robiąc na drutach!

Z ogromnym ożywieniem i adekwatnym…porywem serc spotkały się „ Powtarzanki i śpiewanki” – „Pan Pierdziołka spadł ze stołka” – z książki dla dzieci i dorosłych, która gwarantuje zabawę, śmiech, odświeżanie pamięci i wspomnień. Zatem wszyscy recytowali za s. Pacyfiką m.in. „Kipi kasza, kipi groch”, „Miała baba koguta”, „Idzie rak nieborak”, „Tu sroczka kaszkę warzyła…”, „W poniedziałek rano”, „ W pokoiku na stoliku”…W przerwach seniorzy opowiadali o swoim dzieciństwie i młodości, pracy w gospodarstwie, o psach, kotach i krasulach…

Na zakończenie, na prośbę p. Barbary s. Pacyfika w ciekawy sposób przedstawiła postać Ojca Założyciela, Jego życie w przyjaźni z chorobą i cierpieniem, z bezgranicznym zaufaniem Panu Bogu, gdy bez środków finansowych zakładał kolejne dzieła miłosierdzia.

Z wielką wdzięcznością wszyscy ( Mieszkańcy DPJ, przedstawicielki ich rodzin, wolontariuszki, personel) dziękowali za niezwyczajne miejsce jakim jest Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa w Tuchowie i dzieła w nim prowadzone, w których można łączyć radość i powagę…

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego reprezentowana przez s. Pacyfikę Ewę Pławecką, Renatę Dudek ( również koordynator dyżuru i scenograf) i Zdzisławę Krzemińska.

Fotorelacja  -s. Anastazja Marzena Tkacz