13.01.br odbyło się w Domu Pogodnej Jesieni X Kolędowanie z barszczykiem. Te coroczne spotkania są wspaniałą i niepowtarzalną okazją aby w klimacie Świąt Bożego Narodzenia pokolędować a także porozmawiać w gronie rodzin Mieszkańców DPJ i wszystkich przybyłych na tę okazję gości.

Niezmiennie gospodarzami tego wydarzenia są Mieszkańcy Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie a organizatorami Dyrekcja DPJ oraz Fundacja Dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego. Wiele inicjatyw Fundacyjnych, także tegoroczne Kolędowanie z barszczykiem współfinansował Urząd Gminy w Tuchowie.

Po krótkim wstępie zaprezentowanym przez Agnieszkę Filip – członka Fundacji , głos zabrała s. Bogusława Katarzyna Podraza – dyrektor DPJ witając wszystkich przybyłych na tę uroczystość gości…p. Magdalenę Marszałek – burmistrz Tuchowa, p. Wiktora Chrzanowskiego – zastępcę burmistrza, o. Piotra Kurciusa – kapelana DPJ, s. Pacyfikę Pławecką – Wikarię prowincjalną Zgromadzenia Sióstr Swiętego Józefa Prowincja Tarnowska, s. Adelę Gac – ekonomkę prowincji tarnowskiej, p. Janusza Łukasika – radnego Gminy Tuchów a także rodziny Mieszkańców DPJ, pracowników, wolontariuszy, przyjaciół Domu.

Po powitaniu gości terapeutka zajęciowa Paulina Kordela, której przypadła bardzo przyjemna funkcja bycia prowadzącą tego wydarzenia przedstawiła pokrótce program „ Kolędowania z barszczykiem” życząc wszystkim wspaniałego czasu i samych pozytywnych wrażeń.

Pierwszym punktem programu był film „ Uczyńmy z serc naszych stajenkę Betlejem”.  Pomysł filmu zrodził się na potrzeby programu artystycznego, w którym chciało wziąć udział aż 14 Mieszkańców DPJ a co nie było możliwe podczas „Kolędowania z barszczykiem” ze względu na zbyt małą ilość miejsca „ na scenie” . Dlatego też dzięki współpracy z Domem Kultury w Tuchowie  (serdecznie dziękujemy p. Marii Kras za podjęcie tematu oraz p. Wojciechowi Krasowi za nagranie i montaż filmu) udało się zrealizować pomysł terapeutki  i wszyscy z podziwem obserwowali Podopiecznych DPJ na dużym ekranie. „ Teatr cieni”, który też był częścią filmu zrealizowany był dzięki pomocy pracowników DPJ ( p. Katarzyny W., p. Katarzyny F. p. Agnieszki, p. Pauliny, p.Bartosza). Sami Mieszkańcy patrzyli na siebie z niedowierzaniem, że to naprawdę oni.

Po obejrzeniu filmu goście zostali poczęstowani tytułowym barszczykiem wraz z kapuśniaczkami. Podczas posiłku jak i podczas całego wydarzenia grał zespół „ Biesiadni”, czyli Ci sami wspaniali  młodzi ludzie, którzy w ubiegłym roku również zaszczycili nas swoją obecnością. Ich energia, uśmiech, talenty, piękne głosy sprawiały, że wszystkim aż chciało się śpiewać ile sił w piersiach.

Po posiłku przyszedł czas na „ Kolędę dla nieobecnych” – jest to tradycyjny punkt programu, podczas którego gaszone są światła, a zapalane małe świece. Świece symbolizują zmarłych Mieszkańców DPJ, a także wszystkich tych, którzy są w naszych sercach, po których „zostały puste miejsca przy stole”. Śpiewając tę kolędę myślami jesteśmy z nimi; jest to moment refleksji i zadumy.

Po tej pierwszej artystycznej części spotkania goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i ciasteczka ( „z kuchni s. Atanazji”) oraz na drugą artystyczną część ….czyli do wspólnego kolędowania. Mikrofon był dla każdego…. wystąpili między innymi: grupa sióstr ze Zgromadzenia św. Józefa, o. kapelan wraz z ojcami ( tatusiami), panie z zespołu Senitu – jest to fantastyczna grupa seniorek z gminy Tuchów, grupa Jerzego – czyli rodziny naszych Mieszkańców zrzeszone w jeden zespół, grupa s. Stefanii,  personel Domu Pogodnej Jesieni, Filip Rempała – koncert na saksofonie oraz  Mieszkańcy DPJ. Wiele osób spontanicznie kolędowało przy stołach, wcale nie potrzebując mikrofonu. Atmosfera była fantastyczna, wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni….nie chciało się kończyć….tym bardziej, kiedy ktoś z gości zaproponował „coś” pod biesiadną nutę…brakowało tylko parkietu do tańca. Ale wszystko co dobre, kiedyś się kończy…Mieszkańcy również potrzebowali wytchnienia pod tak aktywnym popołudniu, dlatego na zakończenie o. Piotr Kurcius udzielił wszystkim błogosławieństwa a s. dyrektor podziękowała za przybycie wszystkim gościom oraz  wolontariuszom – p. Ziutce, Sylwii Gąciarz, Wiktorii Budzik ( pomoc przy obsłudze), Karolowi Kordela ( fotorelacja), pracownikom ( pomoc przy obsłudze, piękne fryzury Mieszkanek – p. Krystyna i p. Renata).

 

W X Kolędowaniu z barszczykiem wzięło udział ponad 120 osób!

Pięknie dziękujemy za przybycie i wspaniałą atmosferę, która została stworzona dzięki Wam – uczestnikom tego wydarzenia.

Do zobaczenia za rok.