Jak co roku od 10 lat, Mieszkańcy DPJ oczekiwali październikowego wyjścia na dróżki różańcowe przy tuchowskim sanktuarium, które niektórzy widzą zza okien swoich pokojów.

Dnia 10.10 br. o godz. 13.45 licząca 85! osób pielgrzymka wyruszyła ze śpiewem by na przystanku na wielkich schodach powitać Matkę Bożą pieśnią „ O Maryjo witam Cię”. Jak większość osób nawiedzających bazylikę, grupa zatrzymała się przy grobie abpa Leona Wałęgi, w roku 90. rocznicy śmierci koronatora Cudownego Obrazu. Następnie wszyscy udali się do  kościoła na krótką modlitwę i Akt zawierzenia opiece Matce Bożej Tuchowskiej.

W tegorocznej pielgrzymce udział wzięła rekordowa, bo 27-osobowa grupa Mieszkańców, którzy na całej trasie bądź jej odcinku wymagali transportu na wózku inwalidzkim. Wielu z nich przed podjęciem decyzji o uczestnictwie pytało o to, czy będzie miał kto „ pchać” wózek? Dzięki Bogu …nie było z tym problemu.

Pod przewodnictwem kapelana o. Piotra Kurciusa, dyrektor DPJ – s. Bogusławy Katarzyny Podrazy i pracownika socjalnego DPJ – s. Alfonsy Grybel Pensjonariusze mieli zapewnioną opiekę przez personel DPJ, siostry józefitki, Tuchowskie Seniorki z Domu Kultury w Tuchowie, wolontariuszki – seniorki, młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Olszyn i ze Stowarzyszenia „ Wszystkie dzieci nasze są” z nauczycielami Barbarą Duran i Moniką Augustyn, braci nowicjuszy z Lubaszowej i braci postulantów z Tuchowa. Wszystkie ręce bardzo się przydały, zapewniając bezpieczną jazdę pod górę i na dół. Dzięki obecności braci ze Słowacji i sąsiadki DPJ z Ukrainy wyprawa miała charakter …międzynarodowy i ekumeniczny.

Mieszkańcy DPJ chętnie podejmowali modlitwę przez mikrofon, bo w codziennych zajęciach terapeutycznych są z nim „zaprzyjaźnieni”. Lżej już jechało się pasem wykoszonej łąki, a zupełnie lekko asfaltową ulicą abpa L. Wałęgi. Pogoda sprzyjała, zachęcając do kolacji „pod chmurką” na placu przy DPJ. Tutejsza kuchnia serwowała pyszne parówki w cieście, a atrakcyjny tuchowski Rower Cafe kawę, jesienną aromatyczną herbatę i cieszącą się największym powodzeniem gorącą czekoladę!

Pełni wrażeń, wewnętrznego pokoju i bogatsi o nowe doświadczenia wszyscy umówili się już na…przyszły rok.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, a koordynatorem Zdzisława Krzemińska reprezentująca tę Fundację