Zgodnie z zapowiedzią, przed południem, dnia 30 stycznia br. pod Dom Pogodnej Jesieni w Tuchowie podjechał samochód z napisem Służba Więzienna z Tarnowa, który przywiózł Michała, Mateusza, Ryszarda i Filipa z wychowawcą Marcinem Sitko. Od kilku lat, osadzeni w Zakładzie Karnym w Tarnowie, Wydział Zewnętrzny w Tarnowie – Mościcach, realizują ciekawe projekty z uczniami Szkoła Podstawowa im. Marii Kotulskiej w Jodłówce Tuchowskiej pod kierunkiem p. Elżbiety Wiejackiej.

Wszyscy, czyli 4 osadzonych, 5 uczniów, 2 wychowawców i kierowca tworzyli zgraną grupę wolontariuszy, którzy odwiedzili Mieszkańców DPJ z wieloznacznym przesłaniem… Na podstawie scenariusza Michała (informatyka, fotografa i administratora sieci internetowej) przy niewielkim wsparciu Internetu, zaprezentowali zupełnie nowatorską wersję jasełek. Aktorzy profesjonalnie radzili sobie z odtwarzaniem 2, a nawet 3 postaci.

Zdecydowanym atutem były efekty dźwiękowe i elementy teatru cieni, a także stroje Maryi, Trzech Króli, pastuszków, Aniołów i Diabłów. Młodzieży udało się zachować naturalność i wdzięk, a czterech panów (pochodzących z Krakowa) cechował dobry warsztat aktorski: dykcja, ruch sceniczny, wierny przekaz i … niewidoczna trema.
Występ niecodziennej grupy teatralnej z Zakładu Karnego w Tarnowie i wolontariuszy z Jodłówki Tuchowskiej spotkał się z sympatycznym odbiorem kilkudziesięcioosobowej widowni, która włączała się w kolędowanie i na bieżąco wyrażała emocje.

Miłym zakończeniem zimowego spotkania, była nie tylko rozmowa przy ciastku i kawie, ale zapowiedź kolejnej inscenizacji, tym razem planowane jest Misterium z udziałem seniorów z DPJ.
A więc…do zobaczenia, może już na …wiosnę?