Kiedyś kolędowanie było formą spędzania wolnego czasu w długie, zimowe wieczory. Wspólne śpiewanie kolęd, odwiedzanie domostw z ludowymi obrzędami i składaniem życzeń w okresie bożonarodzeniowym budowało więzi rodzinne, sąsiedzkie i towarzyskie. Taka właśnie idea towarzyszy od początku Kolędowaniom w DPJ.

Organizatorem tegorocznego, w dniu 7 stycznia była Dyrekcja DPJ i Fundacja Dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego. Tradycyjnie, gospodarzami byli Mieszkańcy DPJ, a ich pomocnikami personel oraz wolontariusze świeccy i zakonni. Szanowni goście przynieśli oczekującym wielką radość, tak jak ro czynili swoim zaangażowaniem dawno temu…scodroki i droby. W dzień naszego Kolędowania nie było zimy za oknem, tylko…wiosna, nie było przebierańców, tylko…odświętnie ubrani kolędnicy, ale…tak jak dawniej, byli wspaniali muzykanci nazwani przez Mateusza- inicjatora grania „ Zbieraniną”! Mieszkańcy DPJ z Kasią i Mariuszem ( rehabilitantami) pod kierunkiem Pauliny Kordeli (terapeutki) zaprezentowali ciekawy program artystyczny, a następnie zaprosili do…zadumy i wspomnień „ Kolędą dla nieobecnych” zaśpiewaną przy blasku świec przez wszystkich uczestników.

Ciasteczka, cukierki, owoce, napoje i tytułowy barszczyk z pasztecikiem na pięknie nakrytych stołach sygnalizowały o króciutkich przerwach między kolędami. Na muzycznej scenie spontanicznie wystąpiła m.in. Mieszkanka DPJ – Elżbieta, księgowy Fundacji, prezes Stowarzyszenia „Pogórzan”, siostry służebniczki z ul. Zielonej w Tuchowie, rodziny Mieszkańców z Krakowa i Zalasowej, tercet pracownic DPJ przebywających na emeryturze, „chór” męski z udziałem radnego gminnego, siostry Św. Józefa z prowincjalną s. Antonią Piekarz, wikarią – s. Pacyfiką Pławecką, dyrektorem DPJ – s. Bogusławą Podraza, pracownikiem socjalnym DPJ – s. Alfonsą Grybel oraz żeński chórek, który wraz z proboszczem parafii NNMP w Tuchowie wykonał niemieckojęzyczną wersję popularnej kolędy „Stille Nacht” ( „Cicha Noc”).

Miłą niespodziankę sprawiła wszystkim p. Helena z Ołpin, która zagrała kilka utworów na akordeonie użyczonym przez muzykantów – swoje talenty ujawniły dzieci pracowników DPJ czyli…solistka Łucja ( 10 lat), saksofonista Filip ( 12 lat), puzonista Mateusz ( 23 lata) i fotograf Karol ( 11 lat).

W IX Kolędowaniu z…barszczykiem wzięła udział rekordowa liczba – 115 uczestników! Byli to Mieszkańcy ( 33 osoby), Ich Rodziny ( 25 osób m.in. z Tarnowa, Lubaszowej, Ryglic, Tuchowa), goście ( 29 osób, a wśród nich sąsiedzi DPJ, sympatycy z Tuchowa, Brzozowej i 2 osoby z Ukrainy) i wolontariusze (28 osób)
Niezwykła atmosfera, duchowe doznania i radość były podkreślane w laudacjach i podziękowaniach za zaproszenie.

A przecież to właśnie Wy tworzyliście klimat spotkania. Dziękujemy i…do zobaczenia za rok!