Piątkowe ( 25.11.2022 r) spotkanie w Muzeum Miejskim w Tuchowie było niezwykłym wydarzeniem w dziejach Domu Pogodnej Jesieni. Po raz pierwszy wyszliśmy poza mury naszego Domu na św. Józefa 9 w Tuchowie, by pokazać na wystawie prac, naszej społeczności lokalnej, twórczość i zaangażowanie naszych Mieszkańców i ich małe „arcydzieła”, które powstawały w zaciszu naszego tuchowskiego Domu. Wernisaż pięknie wpisał się też w Małopolski Rok Seniora i Solidarności Między pokoleniowej, który z inicjatywy radnych sejmiku jest obchodzony w 2022 roku. Jan Paweł II napisał kiedyś, że „starzenie się nie jest złem, któremu trzeba się podporządkować, jest powołaniem na które trzeba odpowiedzieć”. Tymi słowami podkreślił jak ważna jest aktywność i zaangażowanie, na każdym etapie życia. Cieszymy się, że w naszym Domu i pracownicy i nasi Mieszkańcy właśnie tak podchodzą do życia. I efekty tego zaangażowania mogliśmy oglądać i podziwiać na wystawie „ Cztery pory roku rękoma Seniora”.

Pomysł tej wystawy jak podkreślała jej pomysłodawczyni Paulina Kordela -terapeutka zajęciowa pracująca w DPJ powstał po to aby pokazać, co tak naprawdę dzieje się za murami Domu, że Mieszkają tam wspaniali ludzie, ciepli, przyjaźni i utalentowani, trzeba tylko pomóc im te energię, pozytywne nastawienie i zaangażowanie wydobyć z siebie. Zaznaczyła ona również, że na tak dobre funkcjonowanie Mieszkańców pracuje cały sztab ludzi, którzy tworzą jeden, dobrze ze sobą współpracujący zespół dzięki któremu w Domu panują bardzo dobre warunki i prawdziwa rodzinna atmosfera.

Pragniemy serdecznie podziękować tym wszystkim, których staranie sprawiło iż wystawa mogła się odbyć:

* p. Dyrektorowi Domu Kultury Januszowi Kowalczykowi za zaakceptowanie pomysłu i udostępnienie Muzeum

* p. Kustoszowi Muzeum Ryszardowi Wronie za pomoc i życzliwe wsparcie przy organizacji wystawy

* p. Wicedyrektor domu Kultury P. Marii Kras, która pośredniczyła w kontaktach pomiędzy Domem Pogodnej Jesieni a Domem Kultury

* p. Małgorzacie Wójcik za wykonanie plakatu wystawy

* p. Michałowi Kulikowskiemu za nakręcenie filmiku

* p. Wiesławie Hudyka oraz p. Dorocie Strojny, które wspierały p. Paulinę w realizacji wystawy; dziękujemy za poświęcony czas, zaangażowanie, i wiele ciekawych pomysłów aby wystawa miała tak piękny wygląd.

* p. Magdalenie Marszałek – Burmistrz Tuchowa oraz s. Antonii Piekarz – Przełożonej Prowincjalnej Zgromadzenia Sióstr św. Józefa za wypowiedziane podczas wystawy słowa uznania dla Mieszkańców, organizatorów oraz te, skierowane do uczniów i nauczycieli obecnych na wystawie, które dodały jeszcze więcej siły i wytrwałości w rozszerzaniu idei wolontariatu

* p. Paulinie Kordela za pomysł i zrealizowanie celu

* wszystkim przybyłym na wystawę i każdemu z osobna

Dopełnieniem wernisażu był film : Kreatywny senior w Domu Pogodnej Jesieni” ukazujący kulisy powstawania prac oraz prezentacja wierszy autorstwa Mieszkańców Domu Pogodnej Jesieni w wykonaniu Zdzisławy Krzemińskiej – prezesa Fundacji Dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego oraz członkiń Rady i Zarządu Fundacji. Bardzo serdecznie dziękujemy Fundacji za piękne, pełne emocji zaprezentowanie twórczości Mieszkańców DPJ.

Dziękujmy wszystkim za udział w wernisażu. Współczesny świat cierpi na brak czasu i ogromne za spieszenie. A każda osoba, która przybyła na wernisaż dała naszym Mieszkańcom, to czego najbardziej potrzebują: swój czas, swoją obecność i swoją uwagę. Wystawę można oglądać w Muzeum Miejskim w Tuchowie do 20 grudnia. Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli, dzieci i młodzież oraz wszystkich mieszkańców miasta i gminy do zwiedzania wystawy i podziwiania pięknych prac oraz do nabycia świątecznych prezentów wykonanych przez naszych Kochanych Seniorów z DPJ oraz wolontariuszy.