„ CHCĘ POWIEDZIEĆ PARĘ SŁÓW; MY SŁUCHAMY, A TY MÓW!”

Świętowanie jest jedną z wielu stron codziennego życia Mieszkańców Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie. Jak co roku, w listopadzie okazją było Święto Niepodległości, które zostało uczczone m.in. z dziećmi czyli 23 – osobową grupą starszaków z Przedszkola Niepublicznego  prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa w Tuchowie. Dnia 18 listopada br. w świetlicy zgromadziła się ponad 40 – osobowa publiczność, którą stanowili seniorzy z DPJ , siostry józefitki z dyrektorem DPJ – s. Bogusławą Katarzyną Podraza, personel DPJ oraz goście z Tuchowa i Tarnowa. Charakter spotkania podkreślały nie tylko chorągiewki, kotyliony i stroje w barwach narodowych, ale także odświętne fryzury seniorek, dzieło dyżurnych opiekunek. Dekoracje (DPJ i Przedszkola) były spójne w przesłaniu dotyczącym historii Polski.

Występ przedszkolaków rozpoczął się wielopokoleniowym odśpiewaniem Hymnu Narodowego, do którego wezwał wszystkich…powstaniec styczniowy. Każde wykonanie Hymnu jest podniosłe i wzruszające, ale widok pięcio – i sześciolatków śpiewających głośno wszystkie zwrotki zrobił niesamowite wrażenie. Scenariusz zawierał poważne treści, bo takie są historyczne losy naszej Ojczyzny, ale nowatorski przekaz oparty na formule dialogu, powstaniec: „ chcę powiedzieć parę słów”, a dzieci: „ my słuchamy a ty mów” zachęcał wszystkich do skupienia uwagi. Powstaniec styczniowy ubrany był m.in. w burkę, czako, ponad 100-letnie buty z ostrogami ( zreperowane przez tuchowskiego szewca) i wyposażony m.in. w manierkę i trąbkę, opowiedział o znaczeniu salwy honorowej, wspominał postać Anny Pustowójtównej – adiutantki generała oraz prowadził śpiewy żurawiejek czyli piosenek, które z przymrużeniem oka mówią o wojnie. Każda część ubrania miała swoją historię, z których najnowszą ma Srebrny Krzyż Zasługi, jaki w tym roku Prezydent RP Andrzej Duda przyznał redemptoryście – o. Kazimierzowi Pelczarskiemu, który tym razem wcielił się w rolę powstańca styczniowego. Bardzo ciekawym elementem występu był układ choreograficzny czwórki przedszkolaków, którego zwieńczeniem była rozpostarta duża biało-czerwona flaga.

Całe przedsięwzięcie było potwierdzeniem słów, które na wstępie powiedziała pomysłodawca i reżyser s. Benedetta Wiśniowska cyt. „ patriotyzm jest w każdym dziecku a zadaniem dorosłych jest go nie stłumić, a…rozwinąć”. Mali artyści z uśmiechem i lekkim zażenowaniem przyjmowali podziękowania i gromkie brawa. P. Ewa Stanisławczyk dziękując w imieniu publiczności za ambitny, ciekawy i świetnie przygotowany występ, wzbudziła we wszystkich tak potrzebną nadzieję, słowami: „ jeśli w takim duchu patriotyzmu będą wzrastać wszystkie przedszkolaki, to możemy być spokojni o Ciebie, Polsko”.

Wspaniały pod każdym względem występ został przygotowany przez dyrektora Przedszkola Niepublicznego prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa – s. Benedettę Wiśniowską przy współpracy nauczyciela – p. Marioli Stańczyk, pomocy nauczyciela – p. Magdaleny Gawryał i p. Krzysztofa Judasza, który tym razem akompaniował w pięknym krakowskim stroju.