W przeddzień Święta Niepodległości w Domu Pogodnej Jesieni odbyła się uroczystość patriotyczna, którą przygotował personel wraz z Mieszkańcami. Na świetlicy zebrała się spora grupa Mieszkańców ubrana w białe bluzki, koszule, sweterki, które zostały przyozdobione wykonanymi na terapii zajęciowej biało – czerwonymi kotylionami. S. Bogusława Katarzyna Podraza – dyrektor DPJ, s. Alfonsa Grybel – pracownik socjalny, s. Stylita – wolontariuszka oraz s. Halina – józefitka także wzięły czynny udział w patriotycznym świętowaniu.

Przedstawienie miało charakter słowno – muzyczny; główną bohaterką była Rzeczpospolita Polska w roli pacjentki opowiadającej o swoich wzlotach i upadkach oraz o tym co Ją boli a co podnosi na duchu. Całość bardzo mocno chwytała za serce.

Pamięć o odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku to szczególna troska o kultywowanie tradycji patriotycznych, które w naszym Domu zawsze mają podniosły charakter. W ten sposób oddajemy cześć i hołd wszystkim, którzy swoim życiem, często ponosząc najwyższą ofiarę – jego utratę – wywalczyli nam dzisiejszą, wolną Ojczyznę.

Po zakończeniu programu jeszcze długo rozbrzmiewały w Domu pieśni patriotyczne śpiewane przez Mieszkańców, siostry józefitki oraz personel.