PO RAZ PIERWSZY MIĘDZYNARODOWO i EKUMENICZNIE Wielu Mieszkańców DPJ nie rozstaje się z różańcem, modląc się na nim indywidualnie lub wspólnotowo. Dlatego nie dziwi fakt, że od kilku lat tradycyjnie już czekają na plenerowe nabożeństwo październikowe na dróżkach różańcowych przy tuchowskim sanktuarium.

W tym roku, w czwartkowe słoneczne popołudnie (06.10.2022) 50- osobowa pielgrzymka wyruszyła spod DPJ, by ze śpiewem na ustach udać się do Matki Bożej Tuchowskiej , a następnie na dróżki. Najmłodszymi uczestnikami były dzieci z Niepublicznego Przedszkola prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa z dyr. s. Benedettą Wiśniowską. Tradycyjnie wśród wolontariuszy byli przedstawiciele młodzieży i seniorów ze środowiska lokalnego, siostry józefitki, pracownicy DPJ, bracia klerycy z WSD w Tuchowie ( zapewniający m. in. siłę fizyczną przy wózkach inwalidzkich i obsługę sprzętu nagłaśniającego) oraz niezawodne siostry służebniczki BDNP z ul. Zielonej w Tuchowie.

Wielką radością była obecność Tuchowskich Seniorek z DK, które po raz pierwszy dołączyły do…dróżek. Znakiem czasu i …tegorocznych „dróżek” pozostaną na pewno panie z Ukrainy – aktualnie z powodu trwającej wojny, mieszkające w Hoteliku „ Marianum” oo redemptorystów. Nawet w tej maleńkiej 50 – osobowej grupie można było doświadczyć cechy Kościoła jaką jest …jedność, a z której wypływała bezpośredniość i serdeczność łącząca wszystkich w różańcu. Refleksyjne rozważania poprzedzały „zdrowaśki” chętnie odmawiane przez spontanicznie zachęconych uczestników. O właściwy przebieg wydarzenia zadbali m. in. dyrektor DPJ – s. Bogusława Katarzyna Podraza, pracownik socjalny i przełożona Domu Zakonnego w Tuchowie – s. Alfonsa Grybel oraz kapelan DPJ – o. Piotr Kurcius – redemptorysta. Na zakończenie, pielgrzymi spotkali się w świetlicy DPJ na tzw. apostolstwie stołu, by przy parówkach w cieście i Tuku Tuchowskim…zażyć jeszcze rekreacji duchowej.

Organizatorem „Różańca 2022” była Fundacja Dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, a fotografem Paulina Kordela.