W sobotę, 3 września br. DPJ w Tuchowie był jednym z pięciu tysięcy!!! miejsc zgłoszonych w Kancelarii Prezydenta RP, w których odbyło się Narodowe Czytanie 2022. Obecny rok jest ustanowiony przez Sejm RP „Rokiem Romantyzmu Polskiego”, dlatego w XI odsłonie Narodowego Czytania wspólną lekturą były „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza z okazji dwusetnej rocznicy ich opublikowania.

Fundacja Dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego wspierająca DPJ po raz trzeci była organizatorem Narodowego Czytania , a koordynatorem tegorocznego Agnieszka Maziarka. Dzięki rekwizytom takim jak logo Akcji, flaga, książki, stara lampa, obrus, serwety i świecznik, a także mnóstwo ziół, bukiety polnych i ogrodowych kwiatów zmieniła świetlicę w klimatyczne miejsce spotkania z …narodowym wieszczem.

Ok. 30 –osobowe grono miłośników czytania lub słuchania poezji wysłuchało następujących utworów: „ Świtezianka”, „Pan Twardowski”, „Powrót Taty”, „ Rękawiczka”, „Do przyjaciół”, „Romantyczność”, „Dudarz” w interpretacji s. Alfonsy – przełożonej Domu Zakonnego i pracownika socjalnego DPJ, s. Bogusławy Katarzyny Podraza – dyrektora DPJ, s. Gaudii- oddziałowej DPJ, s. Stylity – bezcennej wolontariuszki oraz Agnieszki Maziarki, Renaty Dudek i Zdzisławy Krzemińskiej z Zarządu Fundacji. W roli fotografa „wystąpiła” s. Anastazja – główna księgowa DPJ. Podczas krótkiej pogawędki na zakończenie spotkania p. Maria W.( 84 lata) przypomniała „ Odę do młodości”, a p. Władysława P. (90 lat) „Inwokację”…obie z pamięci. Miła atmosfera nie sprzyjała pożegnaniu i powrotom do zajęć…Dlatego dzielimy się radością przyszłorocznej Akcji Narodowego Czytania , w której jak ogłosił Prezydent Andrzej Duda – w Ogrodzie Saskim w Warszawie – wspólną lekturą będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.