WERNISAŻ MALARSTWA JOANNY SREBRO – mieszkanki DPJ w Tuchowie

W bieżącym 2022 roku przypada 90 rocznica urodzin i 60 rocznica uzyskania dyplomu – na ASP w Krakowie – tarnowskiej malarki Joanny Srebro (1932-2006). Ostatni etap życia spędziła w Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa, któremu przekazała część swojego dorobku artystycznego. Została pochowana na tarnowskim cmentarzu, gdzie siostry józefitki nawiedzają Jej grób. Rodzinne miasto, jedną z ulic nazwało imieniem i nazwiskiem tej niezależnej artystki.

Fundacja Dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego wspierająca DPJ w Tuchowie realizuje różne cele statutowe, w tym np. promocja kultury. Dotychczas organizowała lub współorganizowała 3 wystawy malarstwa J. Srebro: w Bibliotece Publicznej Galeria „ Przedstawmy się” (2013), na dziedzińcu sanktuaryjnym oo. redemptorystów w Tuchowie (2016), podczas Targów Seniora Expo – Kraków (2019). Dnia 5 maja br. odbył się wernisaż wystawy malarstwa J. Srebro w Muzeum Miejskim w Tuchowie. Spotkanie, w którym udział wzięła burmistrz Tuchowa – Magdalena Marszałek prowadził kustosz Muzeum – Ryszard Wrona, który wraz z pracownikami DK w Tuchowie świetnie przygotował wystawę. Nieoceniony jest bezinteresowny wkład pracy i czasu kuratora wystawy dr Romana Fleszara, tarnowianina, artysty malarza, pedagoga, działacza na rzecz kultury i sztuki, laureata Melaniusza, który znał osobiście Joannę.

Na tuchowską wystawę kurator wybrał 23 portrety artystki, nie tylko realistyczne, i nie tylko autoportrety. Podczas zwiedzania wystawy do 27 maja br. można nabyć Albumy Srebro w cenie kosztów wydania czyli za 25 zł. Na wernisaż przybyło ponad 40 osób, w tym wikaria prowincjalna s. Pacyfika Pławecka, dyrektor DPJ w Tuchowie – s. Elżbieta Adela Gac, dyrektor DK w Tuchowie – Janusz Kowalski, wicedyrektor DK w Tuchowie – p. Maria Kras, goście z Tarnowa, Zawady, Tuchowa i…okazyjnie z Gliwic, wolontariat młodzieżowy i senioralny, a także 3 osobowa delegacja Mieszkańców DPJ. Wydarzenie przy współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Świętego Józefa Prowincja Tarnowska, Domem Kultury i Muzeum Miejskim w Tuchowie zorganizowała Fundacja Dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego.