W Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie trwa realizacja zadania publicznego „ Jak pogodna jesień – to tu”. Kierując się zainteresowaniami Mieszkańców i troską o Ich zdrowie zaplanowano m.in. dogoterapię czyli terapię przez kontakt z psem. To wspieranie procesu leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji z udziałem specjalnie wyszkolonego psa i jego przewodnika. W lecie tego roku, grupa Mieszkańców z personelem DPJ spędziła wspaniałe przedpołudnie w Siedlisku –  Zagacie w Lubaszowej, co stało się inspiracją do zorganizowania dogoterapii w DPJ.

Siedlisko  Zagacie to miejsce, gdzie żyje ponad 60 zwierząt np. konie, kozy, owce, świnie, koty, króliki, gołębie i psy pod troskliwą i profesjonalną opieką gospodarzy Eweliny i Piotra Haraf – z Fundacji „ISKIERKA” z Lubaszowej. Pierwsze w historii DPJ zajęcia z dogoterapii koordynowała Renata Dudek – opiekunka i członek Zarządu Fundacji Dzieło Miłosierdzia im św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego. Mieszkańcy – z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego w 10 –osobowych grupach uczestniczyli przez kilka dni w cyklu zajęć z ośmioletnią Kitą – mieszańcem i p. Eweliną – dogoterapeutą. Kita jest certyfikowanym psem, który świetnie czuł się wśród seniorów odwzajemniających jej sympatię i czułość.

Uczestnicy spotkań obudzili w sobie wspomnienia o własnych psach, o zdarzeniach z psami, chętnie dzieląc się nimi na forum. Najbardziej podobała się Kita  „przybijająca piątkę” łapą za otrzymany za pozwoleniem dogoterapeuty przysmaczek. Czworonożny gość – został jednomyślnie nazwany przez seniorów przyjacielem DPJ! Na kolejnym spotkaniu Mieszkańcy poznali pieska o imieniu Misia, którego także z miejsca pokochali i podziwiali.

Fundatorem dogoterapii w DPJ była Gmina Tuchów i w/w Fundacja.