W dniu odpustu naszej parafii NNMP w Tuchowie przypadającej w ostatni dzień maja, na zakończenie nabożeństw majowych do DPJ przybył o. Stanisław Gruszka – redemptorysta, misjonarz krajowy, etnograf, poeta, laureat „Melaniusza”.

O. Stanisław po raz trzeci wystąpił w DPJ w Cyklu Spotkań z Gościem Miesiąca. Po krótkim kapłańskim wstępie poprowadził nabożeństwo z Litanią Loretańską i śpiewem pieśni maryjnych . Następnie dyrygował śpiewem licznie zgromadzonych uczestników, proponując znane pieśni oazowe i biesiadne. Z niesłabnącym zainteresowaniem – pomimo wciąż zmieniającej się przecież publiczności wysłuchano ekspresyjnej interpretacji poezji J. Tuwima i A. Mickiewicza.

Nie mogło zabraknąć niepowtarzalnego „ Dziamdziaka” i wcale nie tak prostej budowy… cepa!. Niespodzianką był wiersz „ W Lubaszowej na wiosnę” o. Stanisława pochodzący z powstającego zbioru oraz gra na trąbce bez…trąbki. Ciekawe było także wyjaśnienie związków o. Stanisława z kultem bł. Karoliny Kózkówny i Lubaszową oraz etymologii nazwiska naszego Gościa.

W przerwie występów o. Stanisława wśród mieszkańców przeprowadzono test dotyczący znajomości nazw przedmiotów , miejsc oraz wyrażeń gwarowych w oparciu o publikację „ Podania i legendy regionu tarnowskiego” wydaną i przekazaną przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie Fundacji Dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, która była Organizatorem Spotkania.

Na naszym Facebooku można usłyszeć słynnego „Dziamdziaka” , zapraszamy!!!