Od siedmiu lat – z inicjatywy Fundacji Dzieło Miłosierdzia im. ks. Zygmunta Gorazdowskiego – w miesiącu styczniu odbywa się Kolędowanie z …barszczykiem w świetlicy Domu Pogodnej Jesieni. W tym roku z powodu obostrzeń epidemiologicznych w całym kraju, spotkanie to miało charakter zamknięty, czyli bez udziału gości z zewnątrz Domu.

W czwartek 21 stycznia 2021 roku odświętnie ubrani mieszkańcy zgromadzili się przy pięknie nakrytym stole, by w towarzystwie sióstr i pracowników o godz. 10.00 rozpocząć wielkie kolędowanie. Efektem licznych prób z terapeutką byli rozśpiewani mieszkańcy, którzy zaprezentowali nie tylko zdolności recytatorskie, wokalne i instrumentalne, ale także aktorskie zapraszając na nowatorską formę teatralną pt. „ Dziewczynka z zapałkami”. W wykonaniu połączonych zespołów uczestnicy spotkania wysłuchali wiele dawnych i nowych kolęd i pastorałek. Tradycja polska pielęgnuje także w okresie bożonarodzeniowym pamięć o tych, którzy odeszli do wieczności. W programie przygotowanym przez terapeutkę była chwila zadumy, gdy odczytano nazwiska mieszkańców DPJ, którzy zmarli w ubiegłym roku. Następnie grupa fundacyjna dedykowała „ Kolędę dla nieobecnych”, podczas której zapalono symboliczne świeczki przygotowane na warsztatach terapii zajęciowej.

Tytułowy barszczyk, tym razem z krokietem z tutejszej kuchni był świetnym posiłkiem obiadowym, a deser, którego głównym elementem był pyszny porzeczkowiec stanowiły prawdziwą ucztę dla podniebienia. Ponad 40-osobowe grono uczestników Kolędowania…było także odbiorcą pozdrowień i życzeń, które zostały odczytane podczas IV Koncertu Życzeń, do którego włączyła się także burmistrz Tuchowa M. Marszałek, wolontariusze z Pleśnej, uczniowie Szkoły Podstawowej w Mielcu oraz przedszkolaki z Dąbrówki Tuchowskiej. To była wspaniała okazja by wszystkim mieszkańcom wręczyć „ pakiety” własnoręcznie zrobionych przez wolontariuszy kartek noworocznych. Podczas Koncertu …odczytano również dedykacje dla solenizantek Agnieszek i świętujących babć, które pracują w DPJ. Wybrane przez odbiorców życzeń kolędy stanowiły upominek muzyczny.

Apostolstwo wspólnego stołu i śpiewu przywołało wzruszające wspomnienia i przyniosło poczucie bliskości i jedności. Był to czas na rozmowy, refleksje i… koronkę do Miłosierdzia Bożego prowadzoną przez kapłana – mieszkańca Domu. Po zakończeniu Kolędowania…na świetlicy kilkuosobowa grupa mieszkańców, pracowników i sióstr na czele z dyrektorem placówki s. Elżbietą Adelą Gac udała się w odwiedziny do każdego mieszkańca w jego pokoju. Tutaj potwierdzono dawną prawdę, że wszystkie kolędy są piękne i lubiane, chętnie śpiewane przez wszystkich czyli bardziej czy mniej chorych, bo to oni nadawali temu ton w pokojach. W programie Kolędowania…pojawiła się tęsknota za drugim człowiekiem odczuwana w szczególnym pandemicznym 2021roku… Podsumowaniem Kolędowania 2021 w świetlicy i pokojach niech będzie cytat z występów:

„ Bo tak niewiele nam trzeba,
Tylko trochę radości
A tak dużo możemy
Ofiarować miłości”

Kolędowanie z …barszczykiem odbyło się dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników Domu Pogodnej Jesieni w przygotowanie i przebieg imprezy.

Prosimy obserwować naszego Facebooka: DPJ w Tuchowie – Fundacja Dzieło Miłosierdzia

już niebawem będzie można obejrzeć  tam filmiki z tego wydarzenia. Zapraszamy!