Statuetka „Melaniusz” przyznawana jest w Tuchowie od 2006 r. trafiła tym razem do Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa – prowadzące Niepubliczne Przedszkole i Dom Pogodnej Jesieni wspierany przez Fundację Dzieło Miłosierdzia im. Św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego. Decyzją Kapituły z dn. 04. stycznia br. wyłoniono trzech laureatów za rok 2018, czyli Zgromadzenie, a także P. Andrzeja Jagodę i p. Ryszarda Wronę. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbyła się dnia 31. stycznia 2019 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Tuchowie. Program prowadzony przez burmistrz Tuchowa – p. Magdalenę Marszałek i zastępcę p. Wiktora Chrzanowskiego zawierał część artystyczną, wręczenie statuetek, toast noworoczny i bankiet. W części artystycznej wystąpiły stowarzyszenia z gminy Tuchów m.in. z Siedlisk, Dąbrówki Tuchowskiej, Lubaszowej, Łowczowa i Karwodrzy.

Statuetkę „Melaniusza” dla Zgromadzenia Sióstr św. Józefa z rąk pani burmistrz przyjęła przełożona tuchowskiej wspólnoty sióstr a zarazem dyrektor DPJ i członek Zarządu Fundacji –
s. Ewa Pacyfika Pławecka. W tej uroczystej chwili uczestniczyły siostry józefitki zarówno z Tuchowa jak i Tarnowa; przybyli także wolontariusze z Pleśnej ze swoją nauczycielką p. Joanną Heród oraz wolontariuszki z Tuchowa. Fundację reprezentowały: p. Zdzisława Krzemińska i p. Agnieszka Rogozińska.

W nominacji, którą przypomniał p. W. Chrzanowski, napisano m.in., że Zgromadzenie Sióstr św. Józefa podejmuje takie zadania jak: edukacja i wychowanie, krzewienie idei wolontariatu młodzieżowego i senioralnego, integrację i aktywizację seniorów ze środowiska lokalnego, promocję miasta i gminy Tuchów, promocję zdrowia i międzypokoleniowych form wypoczynku, organizację wydarzeń kulturalnych o charakterze otwartym, współpracę i wspieranie działań stowarzyszeń w tuchowskim środowisku.

Po odczytaniu rekomendacji wręczono statuetkę „Melaniusz”, dyplom i czerwoną różę. Dziękując Kapitule s. Przełożona wspomniała siostry poprzedniczki i wszystkich, dzięki którym tuchowska wspólnota rozwijała swą różnorodną działalność. Do wystąpienia dołączyła także s. Stefania Jaworska, która przypomniała ideę i okoliczności powstania józefickiej placówki w Tuchowie.

Podczas Gali siostry doświadczyły wiele życzliwości, szacunku i uznania od obecnych gości. Statuetka „Melaniusz” to uznanie dla dotychczasowej pracy sióstr, akceptacja ich przedsięwzięć ale także motywacja do dalszej działalności w duchu Ojca Założyciela, z pracowitością i pokorą św. Józefa.