05W cyklu „Spotkanie z Gościem Miesiąca” dnia 14.06 br. wystąpił o. Stanisław Gruszka CSSR – redemptorysta, misjonarz krajowy, wyróżniony statuetka „Melaniusza” za zasługi dla Miasta i Gminy Tuchów. Przy stołach, na których postawiono „dla ducha” bukiet piwonii, a „dla ciała” talerzyki z dojrzałymi, dorodnymi truskawkami, zasiadło 39 osób. Po krótkiej prezentacji Gościa, rozpoczętej na wesoło, bo śpiewem piosenki „Stoi w polu grusza”, o. Stanisław podzielił się wspomnieniami na temat swojego powołania do życia kapłańskiego, pracy misjonarza i związków z Tuchowem w kontekście patriotyzmu lokalnego. Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali niesamowitej i jedynej w swoim rodzaju interpretacji „Dziamdziaka”, nagrodzonej gromkimi brawami. Wszyscy chętnie włączyli się w śpiew pielgrzymkowy, jako że głos o. Stanisław ma że ho ho.

Tematem, cieszącym się  zainteresowaniem była etnografia, którą o. Stanisław zajmuje się od wielu lat. Jako wielki znawca przedmiotu, współzałożyciel Muzeum Etnograficznego w Tuchowie, bezbłędnie i humanistycznie przedstawił np. budowę cepa.

Z zapartym tchem i wzruszeniem wysłuchano ekspresyjnej „modlitwy” z „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima. Twórczość pisarska, publikacje, związki o. Stanisława Gruszki z kultem bł. Karoliny Kózki, były tematami poruszanymi podczas wtorkowego spotkania. Z wielką ciekawością uczestnicy obserwowali nieprawdopodobne zdolności manualne Ojca, m.in. wystukiwanie rytmu jadącego pociągu, jak również głosowe – naśladowanie dźwięku trąbki.

Spotkanie znacznie się przedłużyło, gdyż bogactwo osobowości Ojca zdawało się być niewyczerpane. Pani Maria po raz trzeci gościła na spotkaniu z o. Stanisławem Gruszką i na zakończenie zadeklarowała swoje uczestnictwo w każdym kolejnym. Oby nie musiała zbyt długo czekać…